Mlade publike su najvažnija, ali i najteže uhvatljiva publika za hrvatske redakcije. Proizvodnja novinarskih sadržaja koji je uspješno privući i zaokupiti punu pozornost mladih jedan je od najvećih izazova za urednike i novinare, neovisno o tome za kakav i koji medij rade. Novinarski izvještavati za mlade znači promijeniti perspektivu – ne samo o tome koje informacije bi ovoj publici bile najzanimljivije, već i kako bi ih bilo najbolje prezentirati. U tom smislu, ustaljene i donedavno uspješne formule novinarskih oblika prezentacije i procjene sadržaja, više ne vrijede.
Televizija je još uvijek, prema našem istraživanju, najvažniji medij u zemlji. No, mladi je doživljavaju kao relativno zastarjelu, iako i dalje relevantnu. Također, video sadržaji najpopularnija su forma na društvenim mrežama za mlade općenito, a upravo su to platforme na kojima se oni najviše i najčešće informiraju. Zato je bilo nužno istražiti na koji način je moguće inovirati novinarski sadržaj, i na koje i kakve inovacije mladi u Hrvatskoj najbolje reagiraju.
Istraživanje perspektiva mladih publika
U tu svrhu, proveli smo seriju eksperimenta u kojem smo testirali na skupinama mladih publika (u dobnim skupinama od 18 do 21 i od 22 do 25 godina) kakve promjene u televizijskim i video sadržajima doživljavaju ne samo privlačnim, već i vjerodostojnim novinarskim sadržajem. Osim toga, razgovarali smo s njima općenito o vijestima, ne samo audiovizualnim, i o njihovoj percepciji hrvatskih medija.
Inovativni elementi u novinarskom pripovijedanju i audiovizualnoj prezentaciji
Zato smo eksprimentalno proizveli 8 novinarskih video priloga. Četiri novinarski relevantne teme, pretežito vezane uz pitanje zaštite okoliša i klimatskih promjena, obradili smo na dva različita načina – jedan koji je bliži tzv. tradicionalnom načinu novinarske obrade teme, i drugi u kojem smo unosili inovativne elemente u kontekstu pripovijedanja te prezentacije informacija, a za čiju uspješnost smo saznali u nizu terenskih istraživanja najboljih praksi u inozemnim redakcijama, fakultetima i laboratorijima, koja smo proveli u sklopu JOURLAB projekta.
Elementi koje smo testirali u kontekstu novinarskog pripovijedanja (storytellinga) i prezentacije teme (tekstualne i vizualne) su:
- veći fokus na objašnjenju konteksta kako bi publika dublje razumjela temu
- viša razina narativnosti koja podrazumijeva da su sugovornici predstavljeni kao glavni ili barem vrlo važni likovi u priči kako bi se gledatelji mogli kroz njih lakše povezati s temom; to posljedično podrazumijeva i višu razinu emotivnosti kod publike
- uključivanje raznolikih sugovornika koji u novinarskom izvještavanju tradicionalno ne bi bili prvi odabir izvora (pokazala analiza sadržaja televizijskih informativnih emisija u ranijim fazama projekta) – veći naglasak na običnim građanima i njihovim iskustvima
- novinar kao aktivniji nositelj priče – kao akter
- novinarski stil izlaganja teme koji nije neutralan, već u kojem do izražaja dolazi karakter novinara, razgovorniji i neposredniji stil prezentiranja teme
- konstruktivni pristup koji podrazumijeva da izvještavanje ide korak dalje od samo predstavljanja problema te uključuje informacije o tome što se čini da se problem riješi te kakve pozitivne promjene se već događaju te koje se planiraju u budućnosti. Ovo podrazumijeva sveobuhvatnije razumijevanje teme, ali i pobuđivanje pozitivnih emocija kod publike te, idealno, proaktivne namjere.
- korištenje animiranih grafika u novinarskom izvještavanju
- vizualno i narativno atraktivan intro koji je oblikovan kao “udica” kojom lovimo pozornost gledatelja
Proizvodnja eksperimentalnih video sadržaja
U svrhu eksperimenta, proizvedeno je ukupno osam video priloga – obrađene su četiri teme, svaka na dva načina. Prvi način je tradicionalni način televizijskog izvještavanja i prezentacije u informativnom programu, dok je drugi način sadržavao neke od spomenutih inovativnih elemenata. Dvije tradicionalne verzije video priloga istraživački tim je proizveo samostalno, a dvije su originalni televizijski prilozi koji su emitirani u sklopu informativnog programa HTV-a. U pitanju je službena suradnja između projektnog tima i javnog servisa, uspostavljena u svrhu razmjene materijala, znanja i dobrih praksi.