Iako je u početku bila neobična novost prema kojoj su mnoge redakcije bile skeptične (a neke su to još uvijek), mnoge od njih počinju otvarati svoja vrata novinarskom izvještavanju o rješenjima (solutions journalism), u nadi da će osvojiti publiku kojoj je dosta loših vijesti.
Angažirajući, ali rigorozan
Prema mišljenju pobornika/ca novinarstva usmjerenog ka rješenjima, i srodne prakse konstruktivnog novinarstva, izvještavanje o reakcijama na društvene probleme je način pružanja točnije slike svijeta, ali i pokazivanja publici da je svijet također pun nade i napretka za koje novinske redakcije obično ne smatraju da su vrijedne izvještavanja.
To, ipak, ne bi trebalo imati nikakve veze sa jednostavnim pričama koje dižu moral – ili pozitivnim vijestima – jer iako bi fokus trebao biti na tome što funkcionira, izvještavanje mora biti provedeno na novinarski rigorozan način. To podrazumijeva da ono slijedi najviše postulate novinarske profesije, kao što su točnost, nepristranost i pravednost. Iako se razlikuje od ‘običnog’ novinarstva jer potiče novinare da izvještavaju iz promijenjene perspektive koja nadilazi tek predstavljanje problema, oni bi to trebali činiti na sveobuhvatan način koji publici omogućuje kritičku procjenu rješenja.
BBC-jevo novinarstvo usmjereno na rješenja kao uzor?
Često spominjan uz The Guardian i njegove konstruktivne priče od kojih se neke fokusiraju na rješenja, BBC je istaknut kao jedan od najprominentnijih ‘igrača’ u novinarstvu usmjerenom na rješenja, ne samo u Velikoj Britaniji nego i u svijetu. BBC izvještava o rješenjima pod malo drugačijim imenom: solutions-focused journalism. Kreirano je nakon što je BBC proveo istraživanje o tome što mlada publika, koju je gubio, stvarno želi. U okviru njega je utvrđeno da “64 posto ispod 35 godina želi da vijesti nude rješenja problema, a ne samo vijesti koje im govore o određenim problemima”.
Nekoliko je BBC-jevih multimedijskih online projekata koji se fokusiraju na izvještavanje o rješenjima, ali lider BBC-eve produkcije novinarstva okrenutog rješenjima je već spomenuti projekt BBC People Fixing the World, ranije poznat kao BBC World Hacks koji je osnovan 2016. To je online platforma s podcastima i video pričama o „ljudima koji mijenjaju svijet“. Videi se objavljuju i na društvenim mrežama.
Na BBC se još uvijek gleda kao na uzor drugim javnim servisima u svijetu, stoga je važno saznati održava li BBC isti ugled i u pogledu izvještavanja o rješenjima. BBC je ambiciozno postavio ovu praksu kao način da se “pruži točnija slika svijeta, inspirira one koji žele biti informirani, služi javnom dobru i pomogne u ispunjavanju BBC-jeve javne svrhe bez odbacivanja naše predanosti kreiranju točnost, neovisnog i nepristranog novinarstva, što uključuje pozivanje na odgovornost.“ U istraživanju Petre Kovačević, cilj je bio provjeriti da li je to slučaj s videopričama BBC People Fixing the World, jer su prvenstveno, ali ne isključivo, bile namijenjene mladoj publici – najtraženijoj i često najnerazumljivijoj skupini s kojom se mnoge novinske redakcije pokušavaju povezati.
Lako je poskliznuti se i prijeći u pozitivne vijesti
Istraživanje je pokazalo da su pravila i želje jedno, a redakcijska praksa drugo – što svi novinari i urednici već jako dobro znaju. Način na koji tim BBC-ja doživljava praksu izvještavanja o rješenjima i način na koji to čini u svojim video pričama značajno se razlikuju. Iako novinari/ke i urednici/ce u timu pozicioniraju novinarstvo usmjereno na rješenja u skladu s pojmovima koje postavljaju BBC-jeve uređivačke vrijednosti i standardi, pitanja prilagodbe društvenoj publici, jurnjave za metrikom publike i razvoja video formata koji bi zadovoljio i publiku i algoritme, značajno se odražavaju na novinarsku kvalitetu priča. Pojam točnosti, koji novinarstvo fokusirano na rješenja, ali i novinarstvo uopće na BBC-u, postavlja na pijedestal, u video pričama usmjerenim na rješenja često se gura u drugi plan. Mnogim pričama nedostaje kritička perspektiva koju publika treba da bi procijenila rješenje koje se predstavlja i da ga razumije u odnosu na problem na koji ono odgovara.
BBC-jeve priče o rješenjima često su – iako ne uvijek – ispričane na način koji je poticajan, zanimljiv, pozitivan i jednostavan, što ne bi trebao biti problem da su ispunjeni svi ostali zahtjevi novinarstva.
Međutim, mnoge se priče često mogu zamijeniti s pozitivnim vijestima, ili čak promotivnim video zapisima zanimljivih rješenja i ljudi ili organizacija iza njih. Iako se nedostaci i prepreke koje je istraživanje otkrilo tiče samo BBC People Fixing the World video priča, oni ipak ukazuju na ono s čime se druge redakcije mogu susresti na svom putu do novinarstva usmjerenog ka rješenjima. Zato donosimo jedinstveni skup smjernica za novinare, urednike i redakcije koje se odluče primijeniti ovaj pristup u svojem izvještavanju. One se tiču izvještavanja o rješenjima – informacije koje se moraju uključiti u priču kako bi ona bila ‘rigorozan’ novinarski sadržaj.
- a) Izvještavanje o rješenju
- Prezentacija i objašnjenje problema i njegovog uzroka
Priča bi trebala uključivati i objasniti problem, uzrok i kontekst u kojem se pojavljuje. Uzrok problema treba se tretirati kao sastavni dio prezentacije problema, ali i kao element koji treba posebno predstaviti i objasniti, a ne implicirati. Različite perspektive o problemu i njegovim učincima trebaju biti prikazane kako bi publika imala sve relevantne informacije za procjenu prikladnosti rješenja.
- Prezentacija konkretnog rješenja koje postoji i aktivno se primjenjuje
Priča bi trebala predstaviti rješenje koje nije samo ideja, već je implementirano u stvarnom životu. Rješenje samo po sebi možda ne mora biti fizički opipljivo, primjerice ako se radi o politici, ali njegovi rezultati moraju biti opipljivi i vidljivi. Priča mora objasniti što je rješenje, uključujući gdje, kada i od strane koga je osmišljeno i primijenjeno.
- Objašnjenje kako je rješenje implementirano
Priča bi trebala predstaviti i objasniti proces rješavanja problema, uključujući detalje o tome kako rješenje djeluje i kako odgovara na problem i njegove različite aspekte.
- Prezentacija i objašnjenje dokaza o učinkovitosti rješenja
Dokazi o učinkovitosti i utjecaju rješenja mogu imati različite razine i kvalitete – mogu biti pouzdani, čvrsti dokazi ili anegdotski dokazi; mogu biti neovisni ili ovisni o tvorcu rješenja, te mogu biti numerički ili deskriptivni. Ove pojedinosti trebaju biti jasne publici, zajedno s informacijama o nedostatku dokaza.
- Prezentacija i objašnjenje ograničenja rješenja
Priča bi trebala predstaviti i objasniti sve relevantne ograničenja ili nedostatke rješenja, kao i ograničenja u stvarnoj primjeni rješenja. Ograničenja rješenja mogu biti povezana i s dosegom i utjecajem rješenja u odgovoru na problem.
- Uključivanje izvora s izravnim iskustvom s rješenjem
To uključuje ljude koji su izmislili rješenje, one koji pružaju rješenje ili one koji primaju i primjenjuju rješenje u svojim životima. Međutim, priča također treba predstaviti izvore koji imaju izravno iskustvo problema. Također, važno je predstaviti relevantne kritike ili protivnike implementacije rješenja, uključujući odgovor ili povratnu informaciju na tu kritiku. Isto tako, važno je uključiti stručnjake koji mogu neovisno procijeniti rješenje i njegove različite aspekte.
Dodatno, priča o rješenjima može uključivati sljedeće:
- Prezentacija poučne lekcije ili uvida koji pokazuju kako svijet funkcionira i kako se može poboljšati
Uvid u priču o rješenjima može biti poziv na kritičko razmišljanje o utjecaju ili opsegu rješenja, ili pružanje nade u vezi s budućnošću rješenja i njegovim napretkom. Poučna lekcija može biti prezentacija prednosti koje primjena rješenja može donijeti, ili priča o tome kako se rješenje primjenjuje, predstavljena kao niz koraka i objašnjenja kako rješenje može biti učinkovito u rješavanju problema ako se primijeni negdje drugdje.
- b) Pripovijedanje (storytelling) o rješenju
- Proces rješavanja problema ključan za narativ
Priča treba razviti aktivnu vezu između problema i rješenja u narativu. U tom smislu, problem ne bi trebao biti izoliran u narativu, a fokus ne bi trebao biti isključivo na opisu rješenja. Ova veza može povećati narativnost priče, ali istovremeno pomoći publici da učinkovitije i kritičnije procijeni odgovor u odnosu na različite aspekte problema. U tom smislu, mogu se koristiti različite strategije pripovijedanja kako bi se angažirala publika tijekom cijele priče; međutim, to ne bi trebalo biti u štetu cjelovitosti i preciznosti prezentacije problema i rješenja.
- Predstavite rješenje rano u priči
Rješenje bi trebalo biti spomenuto rano u priči kako bi publika znala da je tp fokus priče, ali to ne znači da svaka važna informacija o rješenju treba biti odmah predstavljena. Različite strategije pripovijedanja mogu se koristiti kako bi se pobudilo zanimanje publike i uvjerilo ih da ostanu uz priču.
- Fokus na rješenju, ali ispričano kroz ljude
Raznolikost osobnih perspektiva, stavova i iskustava, kako s problemom tako i s rješenjem, doprinosi sveobuhvatnom prikazu rješenja i procesa rješavanja problema. Međutim, razlika između činjenica i mišljenja trebala bi biti jasna. Rješenja se mogu predstaviti kroz jednog ili više likova koji su ključni element pripovijedanja jer mogu vođenjem narativa učiniti priču bližom publici. Međutim, važno je poštovati i sve druge kriterije novinarstva rješenja kako se priča ne bi pretvorila u isticanje nečijeg junaštva i osobnosti.
Iako ove smjernice mogu funkcionirati kao koristan okvir standarda koje svaka priča o rješenju mora ispuniti, način na koji će se to učiniti u praksi značajno ovisi o medijskom okruženju i ciljevima vezanim za publiku unutar svake pojedine redakcije. BBC je razvio jedinstveni video format rješenja koji se prilagođava mladoj publici i društvenim mrežama, ali to je neizbježno ometalo implementaciju novinarskih i uređivačkih vrijednosti koje su drage članovima/icama ovog tima usmjerenog na rješenja. Stoga je uspješno praćenje prezentiranih smjernica moguće samo kada se one prilagode i preoblikuju u kontekst stvarne redakcije i projekta izvještavanja o njenim rješenjima. Za to je neophodna stručnost trenera/ica novinarstva okrenutog ka rješenjima, uz njegovanje redakcijske kulture koja potiče eksperimente i učenje iz grešaka.