Kandidatkinja za predsjednicu Marija Selak Raspudić 11. studenoga 2024. godine, komentirajući štrajk zdravstvenih djelatnika s upozorenjem kako će se liste čekanja zbog njega još produžiti, među ostalim je izjavila kako je “liste čekanja ministar Beroš dosad rješavao tako da je tu uslugu prebacio privatnim bolnicama, a od toga je prethodno profitirala i bolnica Dragana Primorca”.
Izjavu su prenijeli svi vodeći mediji u Hrvatskoj na svojim internetskim stranicama, uključujući i HINU. Stožeru Marije Selak Raspudić poslali smo upit o tomu na kojim podacima temelji svoju izjavu, no odgovor do trenutka objave teksta nije došao.
Liste čekanja u hrvatskom zdravstvu
Duge liste čekanja već su godinama jedan od najvećih problema u hrvatskom zdravstvu. Pacijenti predugo čekaju na preglede u javnim bolnicama i domovima zdravlja, što je vidljivo i na službenim stranicama HZZO-a koji objavljuje termine čekanja na dijagnostičko-terapijske postupke u pojedinim bolnicama. O toj temi postoje i brojna medijska izvješća, s primjerima građana koji ponekad i godinama čekaju na pregled.
Tema se u javnosti intenzivirala krajem 2023. godine kada je tadašnji ministar zdravstva Vili Beroš postavio cilj smanjivanja dana čekanja na sve dijagnostičko-terapijske postupke (DTP) na 270 dana. Taj cilj, kako se navodilo u medijima, bio je uvjet za povlačenje europskih sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Osim prekovremenog rada i ukidanja dopusnica za privatni rad liječnicima u javnim bolnicama čiji pacijenti čekaju duže od zadanog vremenskog indikatora, jedan od načina smanjenja listi čekanja bilo je i ugovaranje DTP-a u privatnim bolnicama.
46.680 postupaka za 3 milijuna eura
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje u srpnju 2024. godine sklopio je ugovor s privatnim bolnicama i poliklinikama za provođenje DTP-a u svrhu smanjenja lista čekanja. Ugovoreno je ukupno 46.680 različitih postupaka vrijednih oko 3 milijuna eura.
Kako navodi Večernji list, petnaest privatnih ustanova koje su tada dobile ugovor s HZZO-om su: Poliklinika Croatia, Poliklinika Medikol, Specijalna bolnica Medico, Specijalna bolnica Primamed, Poliklinika Helena, Poliklinika prof. dr. sc. Nikša Drinković, Poliklinika dr. Ivan Drinković, Specijalna bolnica Sveta Katarina, Poliklinika medicinski centar Gorica, Poliklinika Sv. Rok MD., Poliklinika Maja i Krešimir Čavka, poliklinika Lux, Poliklinika Perić Spalato, Poliklinika Kalajžić te Poliklinika Life.
Zaključak
Dugogodišnji vlasnik Specijalne bolnice Sv. Katarina bio je kandidat za predsjednika Dragan Primorac, dok je od rujna 2024. uoči početka kampanje za predsjednika RH, suvlasnica formalno postala njegova supruga Jadranka Primorac. Kako je objavio Jutarnji list, za dijagnostičke zahvate, preglede i terapije u toj bolnici HZZO je u periodu od 2013. do 2023. godine izdvojio ukupno 3,58 milijuna eura.
U to nije uračunat i iznos za dijagnostičke i terapijske postupke ugovorene tijekom 2024. godine u svrhu smanjenja lista čekanja, a jedna od 15 privatnih bolnica u tom natječaju HZZO-a bila je i Specijalna bolnica Sv. Katarina. S obzirom na to da je udio prihoda od HZZO-a u Sv. Katarini tijekom godina iznosio manje od 5 posto, zaključujemo kako je izjava Marije Selak Raspudić uglavnom točna.
autorice: Dori Sušanj i Magdalena Tuđa
mentor: Kristian Došen, pred.