U postizanju klimatskih ciljeva EU-a za 2040. nuklearna tehnologija i tehnologija za hvatanje ugljika od velike su važnosti. Tijekom rasprave o tim ciljevima, 14. veljače 2024., europski povjerenik za klimatske akcije, Wopke Hoekstra, istaknuo je da će većina napora u borbi protiv klimatskih promjena morati doći izvan EU-a, rekavši da je „93 posto emisija proizvedeno izvan Europske unije, a to ni na koji način ne znači da EU ne bi trebala dati sve od sebe da smanji tih 7 posto jer su klimatske promjene neselektivne, ali ako ne učinimo sve da smanjimo tih 93 posto, bit ćemo u vrlo, vrlo teškoj situaciji ovdje u Europi, ali I u Africi, Latinskoj Americi, Aziji i Sjevernoj Americi,”
Neovisna baza podataka koja daje podatke o globalnim emisijama potvrđuje tu tvrdnju.
Cilj ovog članka je provjeriti tvrdnju Wopkea Hoekstre da je “93 posto emisija proizvedeno izvan Europske unije“. Primarni izvor koji ga podupire može se pronaći u Emissions Database for Global Atmospheric Research – EDGAR database. Emissions Database for Global Atmospheric Research je globalna i neovisna baza podataka koja pruža podatke o globalnim emisijama. Zadnje dostupno izvješće EDGAR-a o emisijama stakleničkih plinova iz svih zemalja svijeta sadrži podatke za 2022. godinu. U ovom izvješću je prikazano da je postotak stakleničkih plinova koje su emitirale zemlje članice EU za 2022. godinu 6,67%, što znači da na ostatak u svijetu otpada 93,33% emisije stakleničkih plinova.
Snimka zaslona preuzeta iz „EDGAR GHG emisije svih zemalja svijeta“ – Podaci o EU emisijama
Kada se ove brojke zaokruže, dobivamo brojku od 7% za emisije stakleničkih plinova u EU i 93% emisija stakleničkih plinova za ostatak svijeta, što su brojke na koje se pozivao europski povjerenik za klimatske akcije Wopke Hoekstra.
Zaključak
Analiza činjenica dokazuje da je tvrdnja europskog povjerenika točna. Tvrdnju da je 93 posto emisija proizvedeno izvan EU-a potkrijepljuju podaci neovisne baze podataka EDGAR koji pokazuju da je emisija za područje EU-a u 2022. godini 6,67%.
Autor: Matija Borović
Mentor. prof. dr. sc. Igor Vidačak